Náboženstvá, humanizmus a otázky z 1. blogu

Autor: Marek Tóth | 16.11.2014 o 16:52 | Karma článku: 2,03 | Prečítané:  185x

Ahoj. Tak toto je môj druhý blog, a ako som sľúbil, vrhneme sa v ňom na otázky, ako napríklad „Čo je podľa Vás to, na čo sme prišli my, ľudia, na túto zem? Aký to má všetko zmysel?" a ďalšie podobné otázky. Rád by som upozornil, že ja vo svojich blogoch podávam svoje subjektívne názory; nikoho sa nebudem snažiť presviedčať či dokonca do niečoho nútiť. Ponúknem svoj pohľad na danú vec, ktorý sa budem snažiť obhájiť (podľa mojich schopností)... Takže v dnešnom blogu to budú otázky z podobného súdka ako tie vyššie uvedené, možno sa dostaneme aj k náboženstvám. *pozn.: nechcem vyvolávať hádky ani rozbroje medzi náboženstvami, cirkvami a inými zoskupeniami.  

Takže, ako som uviedol, vrhnime sa na to:
 

-existuje niečo vyššie ako tento svet. 

Táto otázka je už zo zásady veľmi zaujímavá. Každý z nás, ľudí, má nejaký názor. Či už je to doňho vsugerované od narodenia, alebo svoje poznatky získaval sám...
Nebudem tu lepiť žiadne poučky o existencii iných svetov, podám len svoje videnie ako videnie kresťana, možno sem zapletiem humanistov.
Takže, môj pohľad na vec je taký, že určite existuje miesto, ktoré je pokračovaním sveta tohto. Neviem presne, čo to je, ale podľa knihy, ktorej verím (a teda Biblii) to bude miesto zo zlata zvané nebo a miesto, kde bude plač a škrípanie zubov zvané peklo.
Humanistický pohľad na vec. Moje poznatky nie sú najlepšie, avšak ako dobre vieme, humanisti zdôrazňujú ľudské potreby a teda tento svet, ktorý teraz žijeme. Zdôrazňujú to, čo človek potrebuje k svojmu životu, zaoberajú sa otázkami ako napríklad Ako správne prežiť svoj život a podobné... Z toho vyplýva, že humanisti odmietajú náboženský pohľad na vec, a odmietajú samotnú existenciu „pokračovacieho" sveta sveta súčasného. 
Ďalší ľudia, ktorí sú podobní humanistom, jednoducho tvrdia, že tým, keď človek zomrie, hasne aj jeho vedomie, a už ďalej nič nevníma. Títo ľudia, a to neviem, ako ich pomenovať, odmietajú existenciu niečoho ako duša, ale svoje vnímanie a pocity pripisujú činnosti mozgu.
A je mnoho, mnoho ďalších skupín ľudí, ktoré majú rôzne vysvetlenia pre túto otázku...ku ktorej skupine patríš ty? Ak patríš k niečomu nespomenutému, a to je dosť možné, tak to spomeň dole v diskusii :)-na čo sme prišli my, ľudia, na túto zem

Táto otázka je veľmi podobná tej predchádzajúcej. A teda opäť podobne to rozdelím...

Kresťania jednoducho veria v širší zmysel existencie. Veria, že tento život, ktorý prežijú na zemi, majú využiť na to, aby sa zaslúžili k tomu životu po smrti. Životu v nebi. 
Zas a znova humanisti. Tí vidia zmysel tohto života v správnom prežití a nezaoberajú sa niečim ako život po smrti. Kladú dôraz na správnu existenciu, na správne riešenie situácií v živote a takisto na veci materiálne...

Takisto záleží na veku samotného jedinca. Napríklad deti - tie majú svoje obmedzené obzory a aj keď sa začínajú zaoberať otázkami života, stále to nemusia mať ujasnené.
U teenagerov, a to neviem, či u všetkým, ale v porovnaní s mojimi rovesníkmi to môžem napísať tak, že ateistickí teenageri sú podobní humanistom. Kladú dôraz na to materiálne a neriešia to, čo bude po tom a tom...
Potom starci sa môžu zaoberať už všetkým. Počul som o takých, ktorí boli celý, ale úplne celý život navonok zarytími ateistami, ale keď došlo na lámanie chleba na smrteľnej posteli, začali sa modliť k Bohu. A to boli osoby reálne. Pochybujem, že existuje človek, ktorý dokáže presne rozčleniť ľudí do takýchto podobných skupín, pretože aj z tohto vyplýva, že človek, ktorý sa javí ako ateista, môže byť v hĺbke duše vlastne veriacim...


Či existujú mýtickí bohovia, Boh kresťanský, Alah alebo iní...

Táto otázka je veľmi individuálna, a ja to vidím tak, že viera sa často odvíja od miesta, kde človek žije. Ak žije napr. na Slovensku, kde je rozšírené kresťanstvo, tak žije medzi kresťanmi. Ak však žije v Indii, tak žije v prostredí, kde sú rozšírené náboženstvá ako budhuzmus, hinduizmus a ďalšie. 
Kto teda žije v klame? Keď predsa Kresťan povie, žeŽid nežije v pravde, lebo očakáva Spasiteľa, ktorý už je predsa tu 2000 rokov. Žid povie, že Kresťan žije v klame, lebo uveril falošnému spasiteľovi, zase budhista povie, že Žid a Kresťan žijú v lži, lebo to moje náboženstvo je jediné správne. A tak podobne. Kto má teda pravdu? Keď každý si môže zastať svoje náboženstvo svojimi dôkazmi...?
Na túto otázku asi neodpovie nikto. Práve pre to, lebo každý vidí vec tak, že to jeho je správne, a ostatné je lož...Každý si teraz môžme sám odpovedať, čomu veríme, a položiť si otázku, ktorá možno bude trocha spochybňovať Tvoju vieru, a teda Nemôže mať pravdu on? Čo ak práve ja nemám pravdu?... Je to na každom z nás, či je tolerantný, alebo nie. Tak čo? Kto má pravdu, a kto nežije v pravde?...Toto je asi tak v skratke všetko, čo som Vám pre dnešok chcel povedať. K otázke náboženstiev sme sa akosi nedostali, ale ja verím, že možno nabudúce. Možno preberieme už s faktami samotné náboženstvá, možno sa dostaneme aj k vnútorným rozdielom, napr. medzi samotným kresťanstvom a jeho denomináciami, členením...

Ďakujem tým, ktorí sa dostali až sem a vydržali to so mnou...Patrí Vám vrelá vďaka. Ak by niekto chcel, tak nech napíše do diskusie, do čoho by sme sa mohli pozrieť, ja by som si zozbieral fakta a potom by sme niečo vytvorili. Tak ešte raz - ĎAKUJEM za prejavenú priazeň  a „vidíme sa" v ďalšom blogu. Zdraví Vás Marek :) 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?